6,7 milyar dolarlık
yatırım değeriyle
dünyanın en dijital
şirketleri arasındayız.

Milyar Dolar Yatırım Bedeli

Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) Endüstri 4.0 teknolojilerini en iyi kullanan tesisleri kabul ettiği “Global Lighthouse Network”e seçilen dünyadaki ilk rafineriyiz.

Birlikte Büyüyoruz

Türkiye’nin rafineri-petrokimya entegrasyonuna sahip tek şirketi olarak Türkiye’nin işlenmiş petrol ürünleri ihtiyacının yaklaşık %19.5’ini karşılıyoruz.

Türkiye’de reel sektörün bugüne kadar tek noktaya yaptığı en büyük yatırım olmanın gururuyla Türkiye sanayisine yönelik stratejik ürünler geliştirmeyi sürdürüyoruz. Petrokimya sektörü için önemli hammaddeler olan reformat ve naftanın yanı sıra cari açığın en önemli bileşenlerinden olan dizel, motorin, jet yakıtı, LPG, kükürt ve petrokok gibi ürünlerin kesintisiz üretimini sağlıyoruz.

Türkiye’nin ilk Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi’ni alarak başladığımız faaliyetlerimize bugün Petkim’e entegre tesisimizde uzman ekibimiz ve kapsamlı bir ürün portföyüyle devam ediyoruz. Ürettiğimiz nafta ile Petkim’in hammadde talebinin neredeyse tamamına yanıt veriyoruz. Ayrıca ülkenin işlenmiş petrol ürünü ihtiyacının yaklaşık %19.5’ini karşılıyor, bu sayede cari açığın azaltılmasında kritik rol oynuyoruz.

Sürekli gelişim prensibiyle hareket ediyoruz. 2021 yılında İstanbul Sanayi Odası’nın ‘Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’ listesinde üçüncü olurken, ‘Ege Bölgesi’nin En Büyük 100 Sanayi Kuruluşu’ listesinde ilk sırada yer aldık.

Dijital teknolojileri odağımıza alıyoruz. Kurulum aşamasından itibaren devreye aldığımız teknolojik yatırımlar sayesinde 2021 yılında Dünya Ekonomik Forumu tarafından belirlenen ve geleceğin şirketlerini bir araya getiren ‘Global Lighthouse Network’e giren ilk rafineri olduk.

Türkiye’nin lider petrokimya üreticisi Petkim’e entegre yapımız sayesinde üretimdeki başarımızı daha da ileri taşıyoruz. İzmir Aliağa’daki dijital tesisimizde, 1.100’den fazla çalışma arkadaşımızla Türkiye’nin büyüyen ekonomisine ve enerji güvenliğine katkıda bulunuyoruz.

Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) Endüstri 4.0 teknolojilerini en iyi kullanan tesisleri kabul ettiği “Global Lighthouse Network”e seçilen dünyadaki ilk rafineriyiz.

12
MİLYON TON
YILLIK HAM PETROL İŞLEME KAPASİTESİ
1,9
MİLYON M³
DEPOLAMA KAPASİTESİ

Ege Bölgesi’nde Birincilik
2021 Yılında Ege’nin 100 Büyük Firması Sıralamasında Şampiyonluk

1100
ÇALIŞAN
İSTİHDAM EDİLEN KİŞİ SATISI
%100
ÜZERİNDE
KAPASİTE KULLANIM ORANI
uploads/home-bg-2.jpg

Sürdürülebilirlik Yaklaşımımız

Kurulduğu ilk günden bu yana çevresel sürdürülebilirliğin bir bütün olarak sağlanması için mümkün olan en gelişmiş yöntem ve uygulamaları takip ediyoruz. Bu kapsamda SOCAR Türkiye’nin sürdürülebilirlik stratejisi kapsamında, çevresel etkilerimizi düşürmeye odaklanıyoruz.

Günümüzde verimliliğin ve sürdürülebilirliğin en temel unsuru olan teknolojiyi iş süreçlerimizin tümüne entegre ederek Azerbaycan ve Türkiye için değer yaratıyoruz. Diğer yandan iş sağlığı, güvenliği ve çevresel mükemmelliğin sağlanmasına azami ölçüde önem veriyor, endüstrinin en iyi uygulamalarını içeren SOCAR Türkiye İş Sağlığı, Güvenliği ve Çevre (İSG-Ç) Politikası’nı benimsiyoruz.

Faaliyet ve karar süreçlerimizde insan haklarını rehber alıyor; tedarikçilerimiz, müşterilerimiz, iş ortaklarımız da dahil olmak üzere tüm paydaşlarımız için değer yaratıyoruz. Çalışanlarımızı şirketimizin en değerli kaynağı olarak görüyor, onların güvenliğinin ve mesleki gelişimlerinin sağlanması için en etkili uygulamaları hayata geçiriyoruz. Kurum içinde gelişen yardımlaşma bilincini kurum dışına da taşıyarak çalışanlarımızın gönüllü katılımı ile topluma faydalı sosyal sorumluluk projeleri geliştiriyoruz.