İnsan ve Toplum

İnsan ve Toplum

Sürdürülebilir yönetim anlayışının ayrılmaz bir parçası olarak iş süreçlerimizde her zaman insanı merkeze alıyoruz. SOCAR Türkiye vizyonu altında, etik değerlere olan güçlü inancımızla paydaşlarımız, toplum ve gelecek kuşaklar için değer yaratıyoruz.

Rehberimiz İnsan Hakları

Evrensel değerlere kökten bağlıyız. Faaliyetlerimizi Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi ve Uluslararası Çalışma Örgütü’nün ana sözleşmeleriyle uyumlu şekilde sürdürüyoruz.
Yalnızca kurum içinde değil, dış paydaşlarımızda kurduğumuz ilişkilerde de insan haklarını rehber kabul ediyoruz. Tedarikçi, müşteri ve iş ortaklarımızdan da aynı hassasiyeti bekliyor, saygı ve güven çerçevesinde anlaşmalar yürütüyoruz. Satın almalarımızdan geliştirdiğimiz iş birliklerine kadar attığımız her adımda, adil ve dürüst olmayı kendimize görev ediniyoruz.

Çalışan Sağlığı ve Güvenliği

Bulunduğumuz iş kolu nedeniyle yüksek riskler barındıran operasyonlar yürütüyoruz. Ekiplerimizin mümkün olan en güvenli ortamda, yüksek koruyucu önlemler altında çalışmasını sağlıyoruz. İleri dijital teknolojilerin kullanımında, dünyadaki en gelişmiş yöntem ve uygulamaları hayata geçiriyoruz.
İş sağlığı ve güvenliğini yükseltmenin bir boyutunu da çalışanlarımıza verdiğimiz eğitimler oluşturuyor. Ekiplerimizin İSG konusunda yüksek farkındalığa sahip olması için onlara ileri seviye İSG eğitimleri veriyoruz. Ayrıca İş Başı Konuşmaları, İSG-Ç Bültenleri ve çeşitli

Ortak Hedefler

Bizi gelecekteki hedeflerimize ulaştıracak temel kaynağın çalışanlarımız olduğuna inanıyoruz. İş süreçlerimizde çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık yaklaşımına titizlik gösteriyor, çalışanlarımıza fırsat eşitliğine dayalı, kendilerini iyi ve güvende hissedecekleri, gelişime açık ve katılımcı bir çalışma hayatı vadediyoruz.
Paydaşlarımız için değer yaratma sürecine çalışanlarımızı da katıyoruz. SOCAR Türkiye entegrasyon projesinin bir parçası olarak geliştirilen “Değer Benim Platformu” altında, çalışanlarımızın fikirlerini gerçeğe dönüştürüyoruz. Başta enerji verimliliği ve dijitalleşme olmak üzere çeşitli kategorilerde fark yaratan projelere imza atıyoruz. 2021 yılında “Değer Benim” ile şirket çalışanlarımızın da yer aldığı 100’den fazla proje sunulurken 260 milyon doların üzerinde artı değer ortaya kondu.

Yetenek Yönetim Yaklaşımı

Çalışanlarımızın potansiyelini geliştirmeleri onlar kadar bizim için de değerli. Sorumlu bir iş veren olarak, onlara yüksek başarı hedefleyen yenilikçi eğitim ve fırsatlar sunuyoruz. Bu kapsamda SOCAR Türkiye önderliğinde geliştirilen Yetenek Yönetimi Sistemi’ni faaliyet alanlarımızın tümüne uyguluyoruz.
Yetenek Yönetimi Sistemi çalışanların potansiyellerine ulaşmaları için kişisel ve kariyer gelişimlerine destek verilmesini ve yeteneklerini yüksek performansa dönüştürülmesini hedefliyor. Bu yaklaşımla biz de çalışanlarımızın geleceğe dair potansiyellerini değerlendiriyor, onlara mesleki ve kişisel gelişim eğitimleri sunuyor, liderlik programları ile profesyonelleşme süreçlerine eşlik ediyoruz.

Yerel İstihdam

Genç yeteneklerin gelişimine öncülük ediyoruz. Düzenli olarak staj programları hayata geçiriyor, iş yaşamını ilk defa deneyimleyen adaylarımıza gelişmiş teknik olanaklar sunuyoruz. Vaka çalışmaları, teknik mülakatlar eşliğinde işe alımlarımızı yürütüyor, sektöre kazandırdığımız adaylarla yerel istihdama katkıda bulunuyoruz.
Üniversiteden yeni mezun olmuş çalışan adaylarımıza benzer imkân ve destekler sağlıyoruz. İşe başlayan tüm çalışanlarımıza, kurum kültürüne adaptasyon sürecini hızlandırmak adına online öğrenim programlarından saha ziyaretlerine uzanan çeşitli oryantasyon eğitimleri veriyoruz. Bu kapsamda 2021 yılında her bir çalışanımıza ortalama 71,31 saat eğitim sağladık.

Toplum İçin Değer

Ekonomik sorumluluklarımız kadar sosyal sorumluluklarımızın da bilincindeyiz. Sürdürülebilir gelişimin bir parçası olarak sosyal etki alanımızı sürekli genişletmeye odaklanıyoruz. Kurulduğumuz günden bu yana aynı özveri ve kararlılıkla sayısız sosyal sorumluluk projesi geliştirdik ve geliştirmeye devam ediyoruz.
SOCAR Gönüllüleri ile değer yaratıyoruz. SOCAR Türkiye tarafından, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri odağında kurulan bu platform, toplumsal gelişimi destekleyen bir gönüllülük programı. Şirketimiz de dahil olmak üzere, SOCAR Türkiye çatısı altındaki çalışanların gönüllü katılımı ve destekleriyle sosyal sorumluluk projeleri ve iş birlikleri geliştiriyor. Çevre, spor, eğitim, sağlık ve doğal afet konularında fayda sağlamaya odaklanan platform, şimdiye kadar bizim de aktif olarak yer aldığımız sayısız projeye gönül verdi.

Bizimle İletişime Geçin

Talep, istek ve önerileriniz için bizimle iletişime geçin.

Sosyal Medyada Takip Edin